Il est encore temps


Lokalnie, Zero waste / sobota, 13 października, 2018

Cześć

“Il est encore temps” czyli dziś o tym dlaczego Francja się mobilizuje.

Ostatni raport IPPC (Intergovermental Panel on Climate Change) jasno pokazuje, że ocieplenie klimatu o 2°C będzie miało kolosalne konsekwencje dla naszej planety, a tak się składa, że póki co nie mamy gdzie się przenieść . Wzrost temperatury o 0,5°C więcej może wydawać się nieznaczeny. Dla klimatu stanowi to jednak znaczącą różnicę.

Groźne 2°C

Mimo, że temperatura na Ziemi wzrosła o 0,9°C w porównaniu do epoki przedindustrialnej, to aktualnie na całym świecie obserwuje się fenomen ekstremalnego ocieplenia klimatu. Jeśli sytuacja nie ma przybrać formy tragicznej za wszelką cenę trzeba utrzymać wzrost temperatury poniżej 1,5°C.

Dobra wiadomość jest taka, że jest możliwe, wymaga natomiast wielu zmian technicznych i prawnych z punktu widzenia ekonomi. Pomysłów można znaleźć wiele jak na przykład wykorzystywanie energii odnawialnej, są też głosy mówiące o nieodwołalnej potrzebie ograniczenia spożycia mięsa przez ludzi, ale to już w dużej mierze zmiana mentalności i nawyków.

Porozumienie z Paryża z 2015 roku przewiduje utrzymanie ocieplenia klimatu do 2100 roku poniżej 2°C, a jeśli to możliwe poniżej 1,5°C. Tymczasem za nami trzy ekstremalnie gorące lata, a co za tym idzie pożary lasów, susze, huragany, powodzie, nawet do 95% niszczejącej rafy koralowej w niektórych strefach subtropikalnych, topniejące lodowce na Arktyce i Antarktydzie. A to wszystko dzieje się w momencie wzrostu temperatury o 0,9°C w porównaniu z epoką przedindustrialną, łatwo więc o prostą konkluzję, że niedopuszczalne jest doprowadzenie temperatury do wzrostu o 2°C.

Marche pour le climat

Są wśród nas jednak zwykli ludzie, którzy wierzą, że jeszcze nic nie straconego, trzeba tylko działać tu i teraz. Właśnie tacy ludzie zorganizowali marsz przeciwko zmianom klimatycznym “Marche pour le climat”, który odbędzie się dziś, 13 października we wielu miastach Francji.

Jest to jednak już drugi marsz, tym razem organizowany jako odpowiedź na raport IPPC. Do pierwszego marszu doszło już 8 września 2018 roku, czyli całkiem niedawno. Jak to często w takich przypadkach bywa cała akcja była zupełnie spontaniczna. Francuski minister środowiska Nicolas Hulot, w gabinecie Édouard’a Phillippe’a, 28 sierpnia tego roku podjął się do dymisji argumentując swoją decyzję brakiem wstawiennictwa dla jego koncepcji w sferze ekologii, walki ze zmianami klimatycznymi i zagrożeniami dla bioróżnorodności. W efekcie paryżanin Maxime zorganizował na Facebook‘u wydarzenie, które miało wyrażać społeczną niezgodę wobec zmian klimatycznych. Niespodziewanie otrzymał ogromny odzew i 8 września w wielu miastach Francji na ulice wyszli ludzie chcący wyrazić swój sprzeciw dla obojętności polityków w tak istotnej sprawie.

W efekcie powstała spora inicjatywa tworzona przez kilka stowarzyszenień, alternatywne media i grupy społeczne, które łącząc swoje siły stworzyły stronę internetową Il est encore temps . Na stronie wypełniając prosty formularz (czy chodzi nam o działanie w pojedynkę, grupowo, w realu czy internecie i w jakim zakątku Francji) dostajemy kompleksową informację zwrotną o misji jakiej możemy się podjąć, aby wpłynąć na stan klimatu. Może to być przekierowanie do artykułu z petycją do podpisania, link do strony, która wskazuje na istotne zmiany, które wprowadzone we własne życie również czynią z nas ludzi bardziej odpowiedzialnych. Pomysłów jest wiele, strona ciekawie przygotowana, pełna istotnych źródeł, które angażują się w obronę klimatu.

W związku z marszem przewidzianym na godzinę 14.00 dnia dzisiejszego powstało sympatyczne, dynamiczne wideo, do którego przyłączyli się ludzie mediów. W filmie jak mantra powtarzane jest zdanie “Il est encore temps “ czyli “jeszcze jest czas”, czas na naszą reakcję i pokazanie, że mamy coś do powiedzenia, czas na zatrzymanie zmian klimatycznych. Bardzo zachęcam do obejrzenia wideo nawet bez znajomości języka francuskiego, chociażby żeby poczuć płynący przekaz i energię Il est encore temps !

W moim mieście też startuje dziś Marche pour le climat pod hasłem “Il est encore temps”.  O 14.00 wraz z dzieckiem staję na placu Jaude w Clermont-Ferrand, aby dać znać, że nie zgadzam się na 2°C, nawet na 1,5°C bo chcę, aby owo moje dziecko miało szansę na życie w pięknym świecie za naście  kilkadziesiąt lat.

Il EST ENCORE TEMPS !

Salut.