Czapka ze swetra


Zero waste / czwartek, 8 listopada, 2018

Cześć.

Październik we Francji zakończył się znaczącym ochłodzeniem, nagle słupki rtęci spadły niemal o 20oC wskazując temperaturę bliską 0oC, a za oknem zaczął padać nawet śnieg. Taka aura okazała się dla mnie dość mobilizująca, aby w końcu zabrać się za przeróbkę swetra, o której myślałam już od jakiś dwóch miesięcy.

Dwa lata temu kupiłam  w lumpeksie sweter, sztuka nówka, ale z blędem. Sweter wymagał  drobnej reparacji przy kołnierzu. Szkopuł w tym, że co prujący się szew zaszyłam, robiła się nowa dziura kawałek dalej. Na domiar złego podczas farbowania włosow fryzjerka zabrudziła plecy swetra farbą. Przebrawienia jakie powstaly nie były bradzo widoczne, ale w rezultacie sweter nie nadawał się zbytnio do noszenia.  I tak przeleżał w szafie dwa lata, aż postanowiłam zrobić z niego czapkę.

Wbrew pozorom wykonanie czapki ze swetra to bardzo prosta sprawa.  Nie będę kłamać, że o szyciu nie mam pojęcia i za iglę chwyciłam pierwszy raz – zdarza mi sie szyć  nawet na maszynie, jednak do krawcowej bardzo mi daleko. Uszycie takiej czapki wymaga minimalnych umiejętności krawieckich dlatego zamiast kupować nową czapkę zachęcam cię do zrobienia własnej.

Czapka ze swetra

Znim zaczniesz cokolwiek ciąć zastanów się jakiej grubości chcesz czapkę i pod tym kątem szukaj swetra. Przejrzyj swoją szafę, może znajdziesz sweter, którego już dawno nie nosisz, albo taki, który trzymasz z sentymentu mimo, że ma plamę lub oczko. Jeśli  w twojej garderobie jednak nic na przeróbkę się nie nadaje, a nie chcesz wydawac 60 zl na czapkę z sieciowki, zapytj znjomych czy nie mają zbednego swetra, który odpowiadałby twojemu gustowi. Dobrym pomysłem jest wybrać się na poszukiwania do secend handu, zazwyczaj można w nim znaleźć mnóstwo swetrów, które nie są zbyt ładne same w sobie, ale mogą nadać się świetnie do przerobienia na czapkę.

Kiedy znajdziesz już swój sweter, przygotuj nożyczki, iglę, nitkę i miarę, ewentualnie talerza. Jeśli nie masz miary nie musisz jej specjalnie kupować,  wystarczy kawałek sznurka czy nitki, którą odmierzysz obwód głowy. Ostatecznie możesz wykonać pomiar przy pomocy samego swetra, wystarczy nałożyć go na głowę, okalając mankietem obwód głowy. Wynik z miary podziel na dwa lub sznurek złóż na poł, jeśli robisz „przymiarke” swetrem 🙂 zaznacz, w ktorymt miejscu będziesz ciąć. Miarę (sznurek) przyłóż do mankietu swetra, tuż przy brzegu, odmierz szerokość jaką porzebujesz i  w odpowiednim miejscu natnij. Kiedy znasz juz szerokość swojej czapki, zastanów się nad jej długoscią, nad tym czy ma dokladnie otulać twoją glowę czy raczej luźno zwisać. W zależności od twoich preferencji odmierz długość. Jesli chcesz możesz sobie wcześniej przygotować wzór na kartce papieru, przypiąć ją do swetra i ciąć według jej konturów. Możesz jednak iść na żywca, staraj się mimo wszystko ciąć według lini prostej, a potem w bok po łuku, aby czapka otrzymała ładny kształt, ja do tego celu wykorzystałam talerz. ☺️ Tak wyciętą czapkę przełóż na lewą stronę, przygotuj iglę z nitką i zszyj wzdłóż brzegu posotawiając kilka milimetrow. Po zszyciu prostym sciegiem możesz dodatkowo przeszyć brzegi na okretkę jeśli obawiasz się, że materiłl będzie się siepał. Czapka gotowa! Jeżeli masz ochotę możesz doszyć pompon lub cokolwiek innego co uznasz za fajne wykończenie.

 

Ciesz się swoją upcyclingową czapką i niech chłody nie będą ci straszne.

Salut.